top of page
Search

Propriocepcija i Lebdeći sistem joge

Updated: Feb 17



Lebdeći sistem vežbanja
Lebdeći sistem vežbanja

Propriocepcija je ključna za ravnotežu i pravilnu telesnu funkciju, posebno u trećem životnom dobu. Iako se proprioceptivni treninzi često izvode na neravnim površinama ili u jogičkim balans pozicijama, treniranje na platnu pokazuje izuzetno brzo poboljšanje u ovoj oblasti. Sada ću korak po korak povezati princip vežbanja na platnu sa poboljšanjem sistema ravnoteže, kroz telesnu svest u prostoru.

Proprioceptori i njihova uloga

Proprioceptori su receptori smešteni u mišićima, tetivama i zglobovima, a njihov zadatak je da šalju informacije o položaju tela i kretanjima. Ovi receptori odgovaraju na promene u mišićnoj dužini i kontrakciji, omogućujući nam da precizno reagujemo na različite pokrete i silu gravitacije. U slučaju iznenadnog pokreta, proprioceptori šalju signal CNS-u (centralnom nervnom sistemu), koji aktivira zaštitne odgovore kao što su refleksni grčevi, čime se sprečava prekomerno istezanje ili povreda. Ovi receptori su ključni za održavanje ravnoteže i prevenciju povreda.

Sistemi za ravnotežu

Ravnoteža zavisi od tri glavna sistema:

  1. Vizuelni sistem - pomaže nam da prepoznamo poziciju tela u prostoru.

  2. Vestibularni sistem - detektuje promene u položaju glave i pokretima.

  3. Proprioceptivni sistem - obaveštava nas o dužinama mišića i sili koja se prenosi kroz njih, što omogućava reakciju na promene u ravnoteži.

Ravnoteža tokom starenja

Sa starenjem, dolazi do smanjenja gustoće kostiju (osteoporoza), slabljenja vestibularnog sistema i smanjenja kapaciteta proprioceptivnog sistema. Ove promene mogu drastično smanjiti sposobnost da održimo ravnotežu, što povećava rizik od pada. Na primer, starija osoba sa oslabljenim kostima može lako pasti na snegu, što dovodi do prelomljenih kostiju i teških komplikacija.

Prevencija i poboljšanje ravnoteže

Za prevenciju povreda i očuvanje funkcionalnog tela, ključno je stimulisati proprioceptore kroz vežbe ravnoteže, antigravitacione vežbe i vežbanje na nestabilnim površinama. To uključuje vežbe koje izazivaju telo da se prilagodi promenama u ravnoteži, kao što su vežbe na neravnom terenu.

Lebdeći sistem kao investicija za zdravlje

Ulaganje u vežbanje sa lebdećim sistemom je investicija u ravnotežu i zdravlje.

Iako stariji ljudi mogu takođe koristiti restorativne tehnike vežbanja na platnu, najbolje je započeti vežbanje u mladosti, kada je mišićno-skeletni sistem najzdraviji i najjači.

Proprioceptori su najbrojniji u stopalu, vratu i sakroilijačnoj oblasti. Na primer, kada stojimo na skupljenom platnu i izvodimo poziciju kao što je Virabadrasana (Ratnik pozicija) u vežbama joge, ili kada se okrenemo naopačke u visokom platnu, izazivamo naš proprioceptivni sistem.

Mišići tada moraju brzo reagovati na promene u ravnoteži kako bi se prilagodili, čime telo ostaje stabilno. Redovnim vežbanjem, telo postaje bolje pripremljeno za iznenadne promene u ravnoteži, što smanjuje rizik od povreda.

Lebdeći sistem vežbanja ne samo da poboljšava ravnotežu, već obezbeđuje dugoročnu telesnu inteligenciju. Kao što je obrazovan i mudar čovek zaštićen od povreda u svakodnevnim životnim situacijama, tako i telo koje je vežbano i obrazovano kroz ovakav sistem postaje otpornije na izazove u fizičkim situacijama.

4o mini


O

 
 
 

Comments


Tel 061 1910 881

lebdecisistem@gmail.com

© 2018 by Rtanjski centar zdravog života, Vrmdža

logoSISTEMVEZBANJA.jpg
  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
  • Grey YouTube Icon
  • Pinterest

Hvala na prijavi!

bottom of page